| Тип корпуса | 2U rack |
| Socket | LGA2011-3 |
| CPU's | Xeon DP |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Тип оперативной памяти | DDR4 |
| Частота работы оперативной памяти | 2133/1866/1600/1333 МГц |
| Количество слотов памяти | 24 |
| Мощность | 1100 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.15 м3 |
| Вес без упаковки | 17 кг |
| Вес в упаковке | 24.40 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA 3.0 | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 3.0 4x | 1 |
| PCI-Express 3.0 8x | 6 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Наличие USB 2.0 | 5 |
| COM | 2 |
| RJ45 | 2 |
| Число отсеков | |
| 3.5" SATA Hot-swap | 12 |
Integrated 2U system featuring an Intel® Server Board S2600WTTR supporting 12 3.5 inch hot-swap drives dual 10-GbE LAN 24 DIMMs one 1100W redundant-capable power supply enterprise class I/O with built in discrete management network interface.
Included Items: (1) Intel Server Board S2600WTTR in a 2U chassis (1) airduct (1) control panel on rack handle A2UHANDLKIT (12) 3.5 inch hot-swap drive carrier FXX35HSCAR (1) backplane F2U12X35S3HSBP (1) AXXCBL800HDHD cable (1) AXXCBL875HDHD cable (1) AXXCBL950HDHD cable (2) processor heatsinks FXXCA84X106HS (6) redundant and hot-swap cooling fans (2) risers with 3 x8 PCIe* 3.0 slots on each (2x FHFL 1x FHHL) A2UL8RISER2 (1) rear-accessible dual 2.5 inch hot-swap drive cage A2UREARHSDK (1) battery backup unit bracket with three mounting locations over the airduct and (1) 1100W AC power supply FXX1100PCRPS