| Тип корпуса | 2U rack |
| Чипсет | Intel C612 Express |
| CPU's | Xeon DP |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Тип оперативной памяти | DDR4 |
| Частота работы оперативной памяти | 2133/1866/1600 МГц |
| Количество слотов памяти | 24 |
| Мощность | 1100 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.14 м3 |
| Вес без упаковки | 18 кг |
| Вес в упаковке | 23.60 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 2.0 4x | 1 |
| PCI-Express 3.0 4x | 1 |
| PCI-Express 3.0 8x | 7 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| RJ45 | 2 |
Integrated 2U system featuring an Intel® Server Board S2600WTTR supporting eight 3.5 inch hot-swap drives, dual 10-GbE LAN, 24 DIMMs, one 1100W redundant-capable power, enterprise class I/O, with built in discrete management network interface.
Included items: (1) Intel® Server Board S2600WTTR in a 2U chassis (1) front 1x VGA and 2x USB on a dedicated tray (1) airduct (1) standard control panel board FXXFPANEL (1) ODD bay for CD/DVD drive support (8) 3.5 inch hot-swap drive carriers FXX35HSCAR (1) backplane F2U8X35S3HSBP (1) AXXCBL800HDHD cable (1) AXXCBL950HDHD cable (2) processor heatsinks FXXCA84X106HS (6) redundant and hot-swap cooling fans (2) risers with 3 x8 PCIe* 3.0 slots on each (2x FHFL 1x FHHL) A2UL8RISER2 (1) riser with 1 x8 PCIe* 3.0 slot and 1 x4 PCIe* 2.0 slot A2UX8X4RISER (1) battery backup unit bracket with three mounting locations over the airduct and (1) 1100W AC power supply FXX1100PCRPS