| Тип корпуса | 2U rack |
| Socket | LGA2011-3 |
| CPU's | Xeon DP |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Тип оперативной памяти | DDR4 |
| Частота работы оперативной памяти | 2133/1866/1600/1333 МГц |
| Количество слотов памяти | 24 |
| Мощность | 1100 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.14 м3 |
| Вес без упаковки | 17 кг |
| Вес в упаковке | 23.90 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA 3.0 | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 2.0 4x | 1 |
| PCI-Express 3.0 4x | 1 |
| PCI-Express 3.0 8x | 3 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Наличие USB 2.0 | 5 |
| COM | 2 |
| RJ45 | 2 |
| Число отсеков | |
| 3.5" SATA Hot-swap | 8 |
Intel® Server System R2308WTTYS
Integrated Server System 2U, 10G LAN, 24 DIMM, Two 10G LAN ports, 8x3.5 Hot Swap SATA HDD support (SAS opt)
- 2U chassis with an Intel® Server Board S2600WT
- Airduct
- Standard control panel (board FXXFPANEL)
- ODD bay for CD/DVD drive support
- Front 1xVGA and 2xUSB in dedicated tray
- 8x 3.5” Hot-swap drive support (includes backplane F2U8X35S3HSBP and 8 carriers FXX35HSCAR)
- Two cables: One from each of kits AXXCBL800HDHD & AXXCBL950HDHD
- Two CPU heatsinks FXXCA84X106HS
- Redundant and hotswap cooling fans
- Two risers with 3 x8 slots (2xFHFL+1xFHHL) (A2UL8RISER2)
- One riser - PCIe3 x8 + PCIe2 x4 expansion slots (A2UX8X4RISER)
- 3xBBU holder over air duct
- One 1100W AC PSU second unit must be added for redundancy (AXX1100PCRPS)