| Тип корпуса | 2U rack |
| Socket | LGA2011-3 |
| CPU's | Xeon DP |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Тип оперативной памяти | DDR4 |
| Частота работы оперативной памяти | 2133/1866/1600/1333 МГц |
| Количество слотов памяти | 24 |
| Мощность | 1100 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.14 м3 |
| Вес без упаковки | 17 кг |
| Вес в упаковке | 25 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA | да |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Наличие USB 3.0 | 5 |
| COM | 2 |
| RJ45 | 2 |
| Число отсеков | |
| 2.5" SATA Hot-swap | 24 |
Integrated 2U system featuring an Intel® Server Board S2600WTT supporting 24 2.5 inch hot-swap drives, dual 10-GbE LAN, 24 DIMMs, one 1100W redundant-capable power supply, enterprise class I/O, with built in discrete management network interface.
Included items: (1) Intel Server Board S2600WTT in a 2U chassis, (1) airduct, (1) control panel on rack handle A2UHANDLKIT, (24) 2.5 inch hot-swap drive carrier FXX25HSCAR, (3) backplanes FXX8X25S3HSBP, (2) AXXCBL730HDHD cables, (4) AXXCBL875HDHD cables, (2) processor heatsinks FXXCA84X106HS, (5) redundant and hot-swap cooling fans, (2) risers with 3x8 PCIe Gen 3 slots on each (2x FHFL 1x FHHL) A2UL8RISER2, (1) rear-accessible dual 2.5 inch hot-swap drive cage A2UREARHSDK, (1) battery backup unit bracket with three mounting locations over the airduct, and (1) 1100W AC power supply FXX1100PCRPS