| Тип корпуса | 1U rack |
| Socket | LGA2011-3 |
| CPU's | Xeon DP |
| Тип оперативной памяти | DDR4 |
| Частота работы оперативной памяти | 2133/1866/1600 МГц |
| Количество слотов памяти | 24 |
| Мощность | 750 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.14 м3 |
| Вес без упаковки | 18 кг |
| Вес в упаковке | 21.30 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 3.0 4x | 1 |
| PCI-Express 3.0 8x | 1 |
| PCI-Express 3.0 16x | 2 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Наличие USB 2.0 | 8 |
| COM | 2 |
| RJ45 | 2 |
| Число отсеков | |
| 3.5" SATA Hot-swap | 4 |
Integrated 1U system featuring Intel® Server Board S2600WTTR supporting four 3.5 inch hot-swap drives, dual 10-GbE LAN, 24 DIMMs, one 750W redundant-capable power supply, enterprise class I/O, with built in discrete management network interface.
Included Items: (1) Intel® Server Board S2600WTTR in a 1U chassis (1) front I/O panel with1x VGA and 2x USB (1) standard control panel board FXXFPANEL (1) ODD bay for CD/DVD drive support (4) 3.5 inch hot-swap drive carriers FXX35HSCAR (1) backplane FR1304S3HSBP (1) AXXCBL800HRHD cable (2) processor heatsinks FXXCA84X106HS (2) risers 1x16 PCIe* 3.0 FHHL slot on each F1UL16RISER and (1) 750W AC power supply FXX750PCRPS