| Тип корпуса | 1U rack |
| Socket | LGA2011-3 |
| CPU's | Xeon DP |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Тип оперативной памяти | DDR4 |
| Частота работы оперативной памяти | 2133/1866/1600/1333 МГц |
| Количество слотов памяти | 24 |
| Мощность | 750 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.15 м3 |
| Вес без упаковки | 14 кг |
| Вес в упаковке | 21 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA 3.0 | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 3.0 4x | 1 |
| PCI-Express 3.0 8x | 1 |
| PCI-Express 3.0 16x | 2 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Наличие USB 2.0 | 8 |
| COM | 2 |
| RJ45 | 2 |
| Число отсеков | |
| 3.5" SATA Hot-swap | 4 |
Intel Server System R1304WT2GS
Integrated server system with 4 Hot Swap SATA HDD support (SAS opt), 24 DIMM slots, two 1G LAN ports
1U chassis with an Intel Server Board S2600WT2
- Standard control panel (board FXXFPANEL)
- Front 1xVGA and 2xUSB in dedicated tray
- ODD bay for CD/DVD drive support
- 4x 3.5” Hot-swap drive support (includes backplane FR1304S3HSBP and 4 carriers FXX35HSCAR)
- One AXXCBL800HRHD cable installed. (spare included in AXXCBL1UHRHD)
(AXXCBL875HDHDstraight cable required if HBA in riser1 or SAS I/O module installed, AXXCBL950HDHDfor HBA in riser2, for 6G modules/HBAs with SFF8088 connectors –AXXCBL875HDMS or AXXCBL950HDMS cables required) - Two CPU heat sinks FXXCA84X106HS
- Two risers: 1x16 PCIe FHHL slot on each (F1UL16RISER)
- One 750W AC PSU (FXX750PCRPS)