| Тип корпуса | Tower |
| Чипсет | Intel C222 |
| Socket | LGA1150 |
| Maximum number of CPUs | 1 |
| Тип оперативной памяти | DDR3 |
| Частота работы оперативной памяти | 1600/1333 МГц |
| Memory features | UDIMM |
| Количество слотов памяти | 4 |
| Мощность | 300 Вт |
| Система охлаждения | 1 x System Ball Fan (120mm x 25mm) |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.14 м3 |
| Вес без упаковки | 10.99 кг |
| Вес в упаковке | 13.70 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA | да |
| Наличие SATA 3.0 | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 8x | 1 |
| PCI-Express 16x | 1 |
| PCI | 3 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Наличие USB 2.0 | 4 |
| Наличие USB 3.0 | 2 |
| COM | 1 |
| Наличие PS/2 | 1 |
| RJ45 | 2 |
| Число отсеков | |
| 2.5" Internal | 1 |
| 3.5" Internal | 3 |
TS110-E8-PI4 is an entry-level tower server that delivers business-class performance, energy efficiency and reliability. It supports the latest Intel Xeon processor E3-1200 v3 product family and offers high expandability, onboard RAID and complete remote server management via ASUS System Web-based Management (ASWM) Enterprise. TS110-E8-PI4 also features an 80 PLUS Bronze power supply for enhanced energy savings, and runs as serenely as 26dB — that’s quieter than a whisper, making it perfect for any work environment!