| Тип корпуса | Tower |
| Чипсет | Intel C224 |
| Socket | LGA1150 |
| Maximum number of CPUs | 1 |
| Тип оперативной памяти | DDR3 |
| Частота работы оперативной памяти | 1600/1333 МГц |
| Memory features | UDIMM |
| Количество слотов памяти | 4 |
| Мощность | 500 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.17 м3 |
| Вес без упаковки | 17.71 кг |
| Вес в упаковке | 20 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA | да |
| Наличие SATA 3.0 | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 2.0 1x | 2 |
| PCI-Express 3.0 8x | 2 |
| PCI-Express 3.0 16x | 1 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Наличие USB 2.0 | 4 |
| Наличие USB 3.0 | 4 |
| Наличие PS/2 | 1 |
| RJ45 | 5 |
| Число отсеков | |
| 3.5" SATA Hot-swap | 4 |
The ASUS TS300-E8-PS4 supports the latest Intel® Xeon® E3-1200 v3 processor family, delivering extreme computing power, highly scalable expandability, more flexible storage with RAID, and complete remote server management through ASWM Enterprise and ASMB7-iKVM. It also represents ASUS efforts in green design, featuring an 80 PLUS Bronze power supply for enhanced energy savings. Combined with its great computing power, it offers an ideal server choice for SMBs, who require superior performance and controllable costs.