| Тип корпуса | 5U rack |
| Чипсет | Intel C612 Express |
| Socket | LGA2011-3 |
| CPU's | Xeon DP |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Тип оперативной памяти | DDR4 |
| Частота работы оперативной памяти | 2133/1866/1600/1333 МГц |
| Memory features | RDIMM/LRDIMM |
| Количество слотов памяти | 16 |
| Мощность | 800 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.18 м3 |
| Вес без упаковки | 18.70 кг |
| Вес в упаковке | 24.10 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA | да |
| Наличие SATA 3.0 | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 16x | 6 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Аудио выход | 1 |
| Микрофон | 1 |
| Наличие USB 2.0 | 6 |
| Наличие USB 3.0 | 6 |
| Наличие PS/2 | 1 |
| Оптический разьем SP-DIF | 1 |
| Разъем для наушников | 1 |
| RJ45 | 3 |
| Число отсеков | |
| 3.5" SATA Hot-swap | 8 |
TS700-E8-RS8 V2 is designed for dual use server and workstation supporting extreme graphics power, optimized audio performance, BIOS flashback and Q-code logger, an easy-maintenance button. It features the latest Intel® Xeon® processor E5-2600 v3 product families, 16 DIMMs, six expansion slots, three 5.25” media bays and 1+1 Redundant 800W 80PLUS Gold Power Supply. TS700-E8-RS8 V2 is perfect for growing business applications and individual workstation users.