| Тип корпуса | Tower |
| Чипсет | Intel C612 Express |
| Socket | LGA2011-3 |
| CPU's | Xeon DP |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Тип оперативной памяти | DDR4 |
| Частота работы оперативной памяти | 2133/1866/1600/1333 МГц |
| Memory features | RDIMM/LRDIMM |
| Количество слотов памяти | 8 |
| Мощность | 500 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.17 м3 |
| Вес без упаковки | 15.11 кг |
| Вес в упаковке | 21 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA 3.0 | да |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Наличие USB 2.0 | 2 |
| Наличие USB 3.0 | 2 |
| Наличие PS/2 | 1 |
| RJ45 | 3 |
| Число отсеков | |
| 3.5" SATA Hot-swap | 4 |
TS500-E8-PS4 V2 is the mainstream Tower server perfectly built for both workstation and server dual use. It features the latest Intel® Xeon® processor E5-2600 v3 product families, 8 DIMMs, six expansion slots, three 5.25” media bays and single 500W 80 PLUS Bronze power supply. Additionally, as other E8 series server, TS500-E8-PS4 V2 equips the premium components offering up to 94% VR efficiency as well as the complete remote management solution.