| Тип корпуса | 2U rack |
| Чипсет | Intel C602 |
| Мощность | 750 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.12 м3 |
| Вес без упаковки | 19.20 кг |
| Вес в упаковке | 22.10 кг |
| Тип памяти | |
| DDR3 1333 | да |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA | да |
| Наличие USB 2.0 | да |
| ETH | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 3.0 8x | 6 |
| PCI-Express 3.0 16x | 2 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Наличие USB 2.0 | 5 |
| COM | 2 |
| RJ45 | 4 |
Intel Server System R2308GZ4GC
Integrated Server System with 8 SATA ports standard
- S2600GZ4 board (S2600GZ4) in 2U chassis
- Max CPU TDP supported – 130W
- Airduct
- Standard control panel (board FFPANEL)
- ODD bay for CD/DVD drive support
- Front 1xVGA and 2xUSB in dedicated tray
- Provision for 2 SSD mount on airduct
- 8x3.5” HS HDD support (carriers FXX35HSADPB, backplane F2U8X35HSBP)
- Two AXXCBL730MSMS SAS cables
- Two CPU heatsinks
- Redundant and hotswap cooling fans
- Two risers: 3x8 PCIe slots on each
- (2xFHFL+1xFHHL) (A2UL8RISER)
- RKSATA8 storage activation key installed – to enable 8 ports SATA
- Two 750W AC PSU (FXX750PCRPS)
- Full RMM4 (key and NIC) preinstalled (AXXRMM4R)
- Value Rails (AXXVRAIL)