| Тип корпуса | 2U rack |
| Чипсет | Intel C602 |
| Socket | LGA1356 |
| CPU's | Xeon DP |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Тип оперативной памяти | DDR3 |
| Частота работы оперативной памяти | 1600/1333 МГц |
| Memory features | UDIMM/RDIMM/LRDIMM |
| Количество слотов памяти | 12 |
| Мощность | 750 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.11 м3 |
| Вес без упаковки | 18 кг |
| Вес в упаковке | 21 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA | да |
| Наличие SAS | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 3.0 4x | 3 |
| PCI-Express 3.0 8x | 4 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Наличие USB 2.0 | 5 |
| COM | 2 |
| RJ45 | 4 |
A dual socket Intel Server Board S2400BB4 integrated in a 2U chassis supporting 24 2.5" HDDs, quad 1 GbE LAN, 12 DIMMs, two 750W redundantp power supplies, enterprise class I/O, Intel RMM4, Intel Integrated RAID Module RMS25PB080 and Expander RES2CV360. Included items: (1) Intel® Server Board S2400BB4 with 12 DIMM support in 2U chassis, (1) rack rear control panel, (1) Provision for 2 SSD mount on Air duct, (24) 2.5” Hot-swap drive carriers, (8) SFF8087 to SFF8087 cables, (2) CPU heat sinks, (5) Redundant and hot-swap cooling fans, (2) risers with 3 x 8 slots (2 x FHFL, 1 x FHHL), (1) Intel® RAID Expander RES2CV360 installed, (1) Intel® Integrated RAID Module RMS25PB080 preinstalled and cabled, (2) 750W AC power supply (FXX750PCRPS), (1) Intel® Remote Management Module AXXRMM4 (key and NIC) preinstalled, (1) Value Rail AXXELVRAIL kit.