| Полное описание | ASUS RS740-E7-RS24-EG 4U / 2xLGA2011 / 16xDDR3 up to 512GB RDIMM / 24x3.5" + 2x2.5" SSD (Rear) HotSwap / PIKE2208 1GB RAID 0, 1, 10, 5, 6, 50, 60 / 2xSFP+ ports + 2x1Gb lan + 1 ASMB6-iKVM / PSU 2x800W / 3xPCI-E 3.0 x16 + 1xPCI-E 3.0 x8 + 1xPCI-E 3.0 x4 |
| Тип корпуса | 4U rack |
| Чипсет | Intel C602A |
| Socket | LGA2011 |
| CPU's | Xeon DP |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Частота работы оперативной памяти | 1866/1600/1333/800 МГц |
| Memory features | UDIMM/RDIMM/LRDIMM |
| Количество слотов памяти | 16 |
| Мощность | 800 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.20 м3 |
| Вес без упаковки | 25 кг |
| Вес в упаковке | 31.30 кг |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 8x | 2 |
| PCI-Express 16x | 3 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Наличие USB 2.0 | 4 |
| COM | 1 |
| Наличие PS/2 | 2 |
| SFP+ | 2 |
| RJ45 | 3 |
| Число отсеков | |
| 3.5" SAS/SATA Hot-swap | 24 |
Capacity driven storage server
Be ready for the era of “big data”? ASUS, as always, make servers in keeping with the market trend and deliver superior performance. To meet up with the big data demand, the ASUS RS740-E7-RS24-EG supports the latest Intel Xeon E5-2600 v2 processor family with advanced computing and up to 24 HDD bays of storage capacity. In matching with its mass storage, it is designed with SFP+ connector onboard providing high bandwidth interconnection. The ASUS RS740-E7-RS24-EG is an ideal choice for customers who desire computing power, data transition speed and mass storage on one product.andwidth interconnection with 10G chipset onboard. It is an ideal choice for customers who demand high performance and mass storage on one product.