| Тип корпуса | 3U rack |
| Чипсет | Intel C612 Express |
| Socket | LGA2011-3 |
| CPU's | Xeon DP |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Тип оперативной памяти | DDR4 |
| Частота работы оперативной памяти | 2133/1866/1600/1333 МГц |
| Memory features | RDIMM/LRDIMM |
| Количество слотов памяти | 24 |
| Мощность | 160 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.17 м3 |
| Вес без упаковки | 29.20 кг |
| Вес в упаковке | 35.20 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SAS | да |
| Наличие SATA 3.0 | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 3.0 8x | 1 |
| PCI-Express 3.0 16x | 9 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Наличие USB 2.0 | 2 |
| Наличие USB 3.0 | 2 |
| COM | 1 |
| RJ45 | 3 |
| Число отсеков | |
| 2.5" SATA Hot-swap | 6 |
After the long hard working in HPC field, ASUS now presents the GPU server ESC8000 G3 supporting up to eight double deck GPU cards as well as optimized thermal design for both CPUs and GPUs. ESC8000 G3 is the latest supercomputer based on Intel Xeon processor E5-2600 v3 product family, featuring front parallel redundant fan placement and dedicated air-tunnel for individual GPUs, six hot-swappable 2.5” SATA HDD/SSD bays, 2+1 80 PLUS Platinum 1600W CRPS , 8 PCI-E Gen3 x16 and 2 PCI-E Gen3 x8 expansion slots. ESC8000 G3 is targeted to hit 20Tera floating points with the latest generation GPU cards and achieve an outstanding performance result in Top500 and Green500.