| Полное описание | ASUS RS920-E7/RS8 2U / 4xLGA2011 / 32xDDR3 up to 1024GB RDIMM / 8x3.5" HotSwap (4xSATA2, 2xSATA3) / 4x1Gb lan + 1 ASMB6-iKVM / PSU 2x1620W / DVD-RW / 4xPCI-E 3.0 (2 x16 or 4 x8) FH FL + 2xPCI-E 3.0 (x8) LP HL / PIKE support |
| Тип корпуса | 2U rack |
| Чипсет | Intel C602 |
| Socket | LGA2011 |
| CPU's | Xeon MP |
| Maximum number of CPUs | 4 |
| Тип оперативной памяти | DDR3 |
| Мощность | 1620 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.15 м3 |
| Вес без упаковки | 23.90 кг |
| Вес в упаковке | 31.10 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA | да |
| Наличие SATA 3.0 | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 3.0 8x | 2 |
| PCI-Express 3.0 16x | 2 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Наличие USB 2.0 | 6 |
| Наличие USB 3.0 | 2 |
| COM | 1 |
| Наличие PS/2 | 1 |
| RJ45 | 5 |
Quad CPUs and 7 expansions up to 2 GPUs support
The new ASUS RS920-E7/RS8 server is based the latest Intel® server platform, using 4-way Xeon® Romley-EP 4S processors. Equipped with 32 DIMM slots, eight hot-swap hard drives, 6+1 expansion slots, and 1+1 redundant power supplies, it lays a great foundation for data centers, HPC, and enterprise applications that require outstanding performance, supercomputing capabilities, and high reliability.