| Полное описание | ASUS RS520-E8-RS8 2U / 2xLGA2011-3 / 16xDDR4 up to 1024GB LRDIMM / 8x3.5" HotSwap (9xSATA3 + 1 x M.2 NGFF) / 2x1Gb lan + 1 ASMB8-iKVM / PSU 2x770W / 1xPCI-E 3.0 x8 (in x16) + 2xPCI-E 3.0 x8 + OCP Mezzanine / DVD-RW |
| Тип корпуса | 2U rack |
| Чипсет | Intel C612 Express |
| Socket | LGA2011-3 |
| CPU's | Xeon DP |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Тип оперативной памяти | DDR4 |
| Частота работы оперативной памяти | 2133/1866/1600/1333 МГц |
| Количество слотов памяти | 16 |
| Мощность | 770 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.12 м3 |
| Вес без упаковки | 19.20 кг |
| Вес в упаковке | 22 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA 3.0 | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 3.0 8x | 2 |
| PCI-Express 3.0 16x | 1 |
| M.2 | 1 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 2 |
| Наличие USB 3.0 | 4 |
| Наличие PS/2 | 1 |
| RJ45 | 3 |
| Число отсеков | |
| 3.5" SATA Hot-swap | 8 |
Exceptionally-High Storage Density with Premium Efficiency
RS520-E8-RS8 is a 2U rack server that offers diverse RAID storage, exceptionally-high storage density, an optimized user experience. Engineered premium components for premium efficiency, RS520-E8-RS8 is an ideal choice for datacenters and other high-performance enterprise applications.