| Полное описание | ASUS RS700-E8-RS8 1U / 2xLGA2011-3 / 24xDDR4 up to 1536GB LRDIMM / 8x2.5" HotSwap (9xSATA3 + 1 x M.2 NGFF) / 2x1Gb lan + 1 ASMB8-iKVM / PSU 2x800W / 1xPCI-E 3.0 x16 FH HL + 1xPCI-E 3.0 x8 LP + OCP Mezzanine + 1 PCI-E 3.0 x8 (for PIKE II) / DVD-RW |
| Тип корпуса | 1U rack |
| Чипсет | Intel C612 Express |
| Socket | LGA2011-3 |
| CPU's | Xeon DP |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Тип оперативной памяти | DDR4 |
| Частота работы оперативной памяти | 2133/1600/1333 МГц |
| Memory features | RDIMM/LRDIMM |
| Количество слотов памяти | 24 |
| Мощность | 800 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.11 м3 |
| Вес без упаковки | 18 кг |
| Вес в упаковке | 19.60 кг |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 3.0 8x | 2 |
| PCI-Express 3.0 16x | 2 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Наличие USB 3.0 | 2 |
| Наличие PS/2 | 1 |
| RJ45 | 3 |
| Число отсеков | |
| 2.5" SATA Hot-swap | 8 |
RS700-E8-RS8 is a flagship 1U rack server with proven high-level computing power, performance and superb efficiency. With two CPUs, 24 DIMM slots, flexible expansion and premium cooling, RS700-E8-RS8 is ideal for datacenters, enterprise databases and business-critical, front-end server applications.