| Тип корпуса | 1U rack |
| CPU's | Xeon DP |
| Количество слотов памяти | DDR3*24 |
| Мощность | 550 Вт |
| Количество штук в мастер-кейсе | 1 |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.10 м3 |
| Вес без упаковки | 16.75 кг |
| Вес в упаковке | 18.60 кг |
| Тип памяти | |
| DDR3 1600/1333/1066/800 | да |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA | да |
| Наличие SATA 3.0 | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 16x | 2 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Наличие USB 2.0 | 4 |
| Наличие PS/2 | 2 |
| RJ45 | 3 |
Front Paralle CPU and Memory Placement featuring Optimized Cooling Design for HPC
The ASUS RS700-E7/RS4-C 1U server is based on dual Intel Socket R series processors (115W), designed with 24 DIMM slots to support up to 192GB memory. It features an optimized thermal design, up to four hard drives, 2+1 expansion, high power efficiency, and complete storage flexibility.