| Полное описание | ASUS S1016P 1U / 1xLGA1150 / 4xDDR3 up to 32GB / 16x3.5" HotSwap / 2 x PIKE2308 RAID 0, 1, 10, 1E / 2xSFP+ ports + 2x1Gb lan + 1xiKVM / PSU 2x550W |
| Тип корпуса | 1U rack |
| Чипсет | Intel C224 |
| Socket | LGA1150 |
| CPU's | Xeon DP |
| Тип оперативной памяти | DDR3 |
| Частота работы оперативной памяти | 1600/1333 МГц |
| Memory features | UDIMM |
| Количество слотов памяти | 4 |
| Мощность | 550 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.13 м3 |
| Вес без упаковки | 22.12 кг |
| Вес в упаковке | 25.40 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA | да |
| Наличие SAS | да |
| Наличие SATA 3.0 | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 8x | 1 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Наличие USB 2.0 | 2 |
| Наличие USB 3.0 | 2 |
| Наличие PS/2 | 1 |
| SFP+ | 2 |
| RJ45 | 3 |
| Число отсеков | |
| 3.5" SAS/SATA Hot-swap | 16 |
S1016P Mass Storage Server with 16 HDDs in 1U
The ASUS S1016P supports the new Intel Xeon E3-1200 v3 processor family and is perfectly built for high-capacity storage with extreme computing performance. In addition, it offers advanced I/O options with 10Gb onboard, built-in 6 SATA ports, LSI 2308 SAS controller and ASUS PIKE 2308. Lastly, with tool-less chassis design, it is more convenient for HDD replacement or upgrades. With all the features above, S1016P is ideal for cloud-computing environments.