| Чипсет | Intel C602A |
| Socket | LGA2011 |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Форм-фактор | SSI EEB |
| Тип оперативной памяти | DDR3 |
| Частота работы оперативной памяти | 1866/1600/1333/1066 МГц |
| Memory features | UDIMM/RDIMM/LRDIMM |
| Количество слотов памяти | 12 |
| Встроенная видео карта | да |
| Встроенный сетевой адаптер | Gigabit |
| RAID | SATA 0, 1, 5, 10 |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.01 м3 |
| Вес без упаковки | 2.30 кг |
| Вес в упаковке | 2.84 кг |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Наличие USB 2.0 | 2 |
| Наличие PS/2 | 1 |
| RJ45 | 2 |
| Интерфейс | |
| Наличие SATA | да |
| Наличие SATA 3.0 | да |
Rack-Optimized solution with excellent thermal efficiency.
The ASUS Z9PR-D12 serverboard is able to provide an ideal foundation for reliable performance and upgrades in the future. Through ASUS’ innovative design, the Z9PR-D12 supports AHCI/ PIKE storage and dual Intel LAN ports, and provides high I/O expandability. Moreover, the ASMB6 let users obtain high manageability. It is ideal for entry socket 2011 applications, IP data center, social network data center, web hosting, rack-optimized server and other general purpose applications.