| Серия процессора | Opteron |
| Номер модели | 6386 SE |
| Ядро | Abu Dhabi |
| Частота работы шины | 2800 МГц |
| Передняя шина | 6400 МГц |
| Объем кэша | 16Мб |
| Socket | SG34 |
| Тепловыделение | 140 Вт |
| Упаковка | OEM |
| Объем | 0 м3 |
| Вес без упаковки | 0.04 кг |
| Вес в упаковке | 0.06 кг |
| Инструкции | |
| Поддержка MMX | да |
| Поддержка SSE | да |
| Поддержка SSE2 | да |
| Поддержка SSE3 | да |
| Поддержка SSE4 | да |
AMD Opteron 6300 Series processors deliver performance for the real world and value for real budgets by offering low acquisition costs that help to reduce overall TCO. What’s more, new enhancements allow applications to run faster over than its previous generation while staying within the same power budget.