| Серия процессора | Opteron |
| Номер модели | 6344 |
| Ядро | Abu Dhabi |
| Частота работы шины | 2600 МГц |
| Объем кэша | 16Мб |
| Socket | SG34 |
| Тепловыделение | 115 Вт |
| Упаковка | OEM |
| Объем | 0 м3 |
| Вес без упаковки | 0.04 кг |
| Вес в упаковке | 0.06 кг |
| Инструкции | |
| Поддержка MMX | да |
| Поддержка SSE | да |
| Поддержка SSE2 | да |
| Поддержка SSE3 | да |
| Поддержка HT | да |
| Поддержка SSE4 | да |
| Поддержка VT | да |
Get the performance you need at the price you want for today’s demanding workloads. AMD Opteron™ 6300 Series processors deliver performance for the real world and value for real budgets by offering low acquisition costs that help to reduce overall TCO.