Серверная платформа TOWER SATA 5U TS700-E8-RS8-0006 ASUS
Описание товара
| Полное описание | ASUS TS700-E8-RS8 5U Tower / 2xLGA2011-3 / 16xDDR4 up to 1024GB LRDIMM / 8x3.5" HotSwap (9xSATA3 + 1 x M.2 NGFF) / 2x1Gb lan + 1 ASMB8-iKVM / PSU 2x800W / 4xPCI-E 3.0 x16 + 2xPCI-E 3.0 x8 (in x16) / DVD-RW |
| Тип корпуса | Tower |
| Чипсет | Intel C612 Express |
| Socket | LGA2011-3 |
| CPU's | Xeon DP |
| Maximum number of CPUs | 2 |
| Тип оперативной памяти | DDR4 |
| Частота работы оперативной памяти | 2133/1866/1600/1333 МГц |
| Memory features | RDIMM/LRDIMM |
| Количество слотов памяти | 16 |
| Мощность | 800 Вт |
| Количество в упаковке | 1 |
| Объем | 0.14 м3 |
| Вес без упаковки | 21.60 кг |
| Вес в упаковке | 23.60 кг |
| Интерфейс | |
| Наличие SAS | да |
| Наличие SATA 3.0 | да |
| Слоты расширения | |
| PCI-Express 3.0 16x | 6 |
| Входные/выходные разъемы | |
| Разъем 15pin D-sub | 1 |
| Микрофон | 1 |
| Наличие USB 2.0 | 6 |
| Наличие USB 3.0 | 6 |
| Наличие PS/2 | 1 |
| Оптический разьем SP-DIF | 1 |
| Разъем для наушников | 1 |
| RJ45 | 3 |
| Аудио порт | 6 |
| Форм-фактор материнской платы | |
| EEB | да |
TS700-E8-RS8 is designed for dual use server and workstation supporting extreme graphics power, optimized audio performance, BIOS flashback and Q-code logger, an easy-maintenance button. It features the latest Intel Xeon processor E5-2600 v3 product families, 16 DIMMs, six expansion slots, three 5.25” media bays and 1+1 Redundant 800W 80PLUS Gold Power Supply. Additionally, as other E8 series server, TS700-E8-RS8 equips the premium components offering up to 94% VR efficiency as well as the complete remote management solution. With the extreme computing power and flexible expandability, TS700-E8-RS8 is perfect for growing business applications and individual workstation users.
Характеристики
-
Производитель
Отзывы о товаре «Серверная платформа TOWER SATA 5U TS700-E8-RS8-0006 ASUS»
Никто пока не оставил отзыв. Вы можете стать первым.
Вопросы и ответы к товару «Серверная платформа TOWER SATA 5U TS700-E8-RS8-0006 ASUS»
Задайте вопрос первым.





